środa, 18 stycznia 2017

Wzory i wzorki

Nie wiem, czy wiecie, że jestem gorącą fanką serii o Harrym Potterze. Dumbledore, dyrektor Hogwartu, zabiera młodego adepta sztuki magicznej do dawnego znajomego, Horacego Slughorna, by namówić tegoż do powrotu do nauczania. Albus idzie do toalety, skąd wychodzi z jakimś czasopismem i prosi o pożyczenie go, bo lubi czytywać wzory robótek na drutach (BTW jeśli ktoś zna tytuł tego czasopisma, to bardzo chętnie poznam go i ja).

Ja osobiście nie lubię wzorów pisanych po polsku. Ponieważ nie mamy jednolitej terminologii ani pozbawionych kropek jasnych skrótów, które dla wszystkich oznaczają to samo, w zasadzie przy każdym polskojęzycznym opisie muszę się uczyć od nowa, co jest czym (i jak się ma do terminów i skrótów angielskich, z których korzystam na co dzień.

Ostatnio jednak przeżyłam miłe zaskoczenie. Okazuje się, że niektóre pisma są tłumaczone przez ludzi - chyba - umiejących dziergać ;)
W środku sporo wzorów, opisanych bardzo jasno i, że tak powiem, intuicyjnie. Mam wrażenie, że w końcu dotarło do wydawców, że specjalistyczne tłumaczenia trzeba dawać wyspecjalizowanym tłumaczom i jeszcze im płacić za to przyzwoicie ;)

Anko, dziękuję :)
Yvonne, zastanawiałam się nad tym, co napisałaś, i faktycznie powiem ci, że wolę swetry robione na drutach. Szydełkową to ja mogę mieć narzutkę na lato, ale sweter niekoniecznie :)
Ulu, i inne dziewczyny - w kiku byłam, ale tak na 5 sekund dosłownie - z włóczek był gruby puchaty akryl melanżowy, akryl z poliamidem (coś a la włóczka skarpetkowa) i bardzo ładna bawełna. Ceny bardzo umiarkowane, więc jeśli komuś nie przeszkadza brak wełny, może śmiało ruszać na zakupy :)
Anko480, pisałam już wcześniej - synek jest dość wymagający co do ciuchów ;) Muszę się starać :D
Renik, cytuję: "To najmilszy i najbardziej przytulaskowy sweterek, jaki miałem!" Młody nie tylko bardzo lubi, jak coś dla niego dziergam, ale w dodatku doskonale się dogaduje z wełną, nic a nic go nie gryzie (pomimo, że jest chory na atopowe zapalenie skóry!) :)

10 komentarzy :

Aguska31 pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Ooo ciekawa gazetka :)) Dziekuje za posta , poprosze bratowa zeby mi kupila :)) Dziekuje i Pozdrawiam :))

W Harmonii pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Nie lubię książek ani filmów o Harrym Potterze.
Gazetka zapowiada się ciekawie. Może uda mi się ją jeszcze kupić.

El. pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Świat Harrego Pottera jest mi całkowicie obcy, to bajka pokolenia naszych dzieci i wnuków.
Natomiast uznaję tylko polskie opisy, ale te z dawnych lat. Nie mówię o współczesnych tłumaczeniach.Tamte opisy mają dołączone rysunki wykrojów oraz schematy wzorów, co dla mnie jest szczególnie ważne, bo korzystam głównie ze schematów graficznych.

Niestety, wzory anglojęzyczne (np. na Ravelry) to same opisy (nie trafiłam dotąd na opis ze schematem), więc wiele osób nie znających języka ma duże problemy. A to nie nasza wina, że nie mieliśmy możliwości uczyć się angielskiego w dzieciństwie.

Spróbuję kupić gazetkę - tak z ciekawości.
Pozdrawiam :)

Beva pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Ja też mam słabość do Harrego Pottera i podobnie jak Dumbledore uwielbiam gazetki ze wzorami :)

Basia Nolberczak pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Uwielbiam Pottera, czytałam i oglądałam kilkanaście razy jak nie więcej:) Ale książki nie znam:) Byłaś w Kiku? pozdrawiam

Kruliczyca pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

O, to lecę do trafiki! Dziękuję za cynk!
(bo uwielbiam mieć zachomikowane wzory na druty)

Lucy eM Ko pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Harry Pottera znam tylko z pierwszej pólgodziny pierwszej czesci filmu ;) podobnie mam z Wladca Pierscieni, tam dotrwalam w kinie do konca czesci ;)
Byc moze, do tej pory takie opisy tlumaczyl translator- bo najtanszy??

knitolog w podróży pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Harry Potter to nie moja bajka , ale gazetki z wzorami jak najbardziej :)
Właśnie dzisiaj kupiłam tą gazetkę, fajna jest, dużo ciekawych, warkoczowych wzorów.

Gabriela Gorgoń pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

A czy w tej gazetce pokazane są schematy na druty? Konkretnie chodzi mi o opis oznaczeń stosowanych w schematach na druty.

Basia Nolberczak pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Oczywiście chodziło mi o książkę z wzorami:)

Step 7: Then click on the save template.