Istnieje nawet strona, gdzie sobie liczbę oczek można wyliczyć, ale zacznijmy od podstaw.
Na druty z żyłką (pokochajcie Magic Loop! - przyda się przy małych dekoltach i swetrach pod szyję) należy nabrać ilość oczek wystarczającą na dekolt - może być pod szyję, może być duży, co kto lubi. Liczba oczek ma być podzielna przez 6. Potrzebne będą 4 znaczniki - przerabiamy 1 rząd oczek prawych, wstawiając markery wyznaczające rękawy (czyli miejsca dodawania oczek na raglan) - powiedzmy że mamy oczek 120, więc markery wypadną po 1/6 (20o.), 2/6 (40o.) 4/6 (80o.), 5/6(100o.) - pierwsze i ostatnie 20 oczek to plecy - można sobie wstawić jeszcze marker oznaczający początek okrążenia.
No i lecimy w okrążeniach - przed każdym markerem i po nim robimy 2z1 czyli jedno oczko przerabiamy od przodu a potem od tyłu - w ten sposób z jednego oczka powstają 2. Oczka dodajemy w CO DRUGIM okrążeniu.
Kiedy obwód rękawa jest już wystarczający, by otoczyć nasze ramię, możemy przestać dodawać (oczywiście trzeba dostosować ilość oczek indywidualnie - czy sweterek ma być obcisły czy luźny) oczka. Oczka przeznaczone na rękawy przekładamy na dodatkowy kawałek włóczki w kontrastowym kolorze, a najpierw przerabiamy korpus - nadal w okrążeniach. Po skończeniu korpusu możemy wrócić do rękawów (uwielbiam robić na drutach z żyłką 40 cm - są idealne do rękawów właśnie).
Oczywiście można w taki sweter wrabiać dowolne wzorki itp.
Robi się łatwo, bez zszywania, do pewnego stopnia nawet bez myślenia, chyba że zaangażujemy do sweterka wzór typu irlandzka przeplatanka albo będziemy robić wzorki żakardowe.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, to bardzo proszę, napisałam opis z punktu widzenia osoby, która już to robiła i mogłam coś potraktować skrótowo.
Modele, na których można poćwiczyć:
Shrug this!

Sunkist

Comfy Raglan Sweater

Duchess Raglan

Koniecznie spróbujcie, to doskonała zabawa :) Ja zaczynałam od Sunkista i do dzisiaj myślę, że to mistrzowski schemat.
13 komentarzy :
Druty z żyłką to faktycznie fantastyczna sprawa. Mimo, ze kiedyś ich nie lubiłam(pierwszy raz to był horror) teraz prawie wszystko na nich robię.
Nigdy nie robiłam reglanu od góry, w ogóle go nie robiłam. Przeczytałam Twój opis i wydaje mi się bardzo jasny.
Anna
Truscaveczko jesteś wielka, tylko próbować, i próbować ! :),
DZIĘKUJĘ ! :)
Ja też dziękuję, mam problemy z reglanem , zrobiłam sweterek wg. przepisu gazetkowego , a i tak wyszedł beznadziejnie - nie wiem kiedy mi się w końcu zacznie udawać.
pozdrawiam Ewa
http://kwiatkowskadzierga.blogspot.com/
Dzięki, przyda się bardzo!
a mi nie wychodzi, noo jak mamy 120 oczek, to jak może być 20+40+80+100 to daje 240oczek... może źle rozumiem, co? bo jakos nie idzie mi przyswajanie wiedzy
Po 20, po 40, po 80 i po 100 oczkach wstawiasz marker - od początku licząc :) chodzi o to, ze na przód i tył idzie po 40 a na rękawy o połowę mniej :)
Aha, doba, mniej więcej kapuje już :)
czyli na przód daje 40marker, na rękawy 20 markery-2, i na tył 40 mrker tak? :D
i
No własnie :) Przerabiasz 20 oczek (pół tyłu), M, 20 o. (rękaw), M, 40 o. (przód), M, 20 o. (rękaw), M, 20 o. (drugie pół tyłu) i ew. M1 (inny marker) do oznaczenia początku okrążenia.
Zacznij może próbnie od 24 oczek :D potem możesz podarować to jakiemuś dziecku dla misia :)
hihi, a jak, że, no próbuje, i z marnym skutkiem, bo bez motywacji... ale jak sie rozprawię ze wszystkimi projektami, to wtedy zabiorę, sie za raglan od góry... i wtedy to Ci głowe będe zawracał :D
PS: Dodałem nowy wpis :)
Truscaveczko - spróbowałam i... to jest genialne! W dodatku udało Ci się sprawić, że zachciało mi się też spróbować magic loopa - ależ ktoś to sprytnie wykombinował! i działa!
dzięki :)
pozdrawiam
chciałabym zapytać jak poradzić sobie z tym miejscem, kiedy zaczynamy robić rękawy - jak to zrobić żeby niepowstała dziura pod pachą?
Można dobrać 2-4 oczka z brzeżków potencjalnej dziury, a w kolejnych okrązeniach je stopniowo zgubić :)
Raglan to właśnie coś, czego chciałabym się nauczyć :-)
Cieszę się, że tu trafiłam!
Prześlij komentarz