czwartek, 12 listopada 2015

Kciuki w górę!

Nie nie, nie proszę o lajki na fejsie. Obiecałam wpis poświęcony wrabianiu kciuka w rękawiczkach i mitenkach, więc spieszę dotrzymać słowa.
Kciuk numer 1 - jak dziurka do guzika - bez klina.
Odmiana 1a: Zamknij i nabierz oczka.
Wykonanie: w miejscu, gdzie kciuk na wychodzić z rękawiczki, zwykle przy krawędzi wewnętrznej strony, zamykamy kilka oczek (ilość zależna jest od próbki), a w kolejnym okrążeniu nabieramy ich tyle samo.
I w zasadzie tak może już zostać - w mitenkach.

Zakładając, że chcemy mieć palec, kończymy główną część rękawiczki, po czym łapiemy oczka na obwód kciuka, nabieramy z oczek narzuconych i przerabiamy w okrążeniach. Taki kciuk robiony jest bez klina, może wydawać się ciasny co bardziej wymagającym dłoniom.
Odmiana 1b: oczka prowizoryczne
Osobiście takie mam w rękawiczkach żakardowych Marie Curie Mittens:
W miejscu, gdzie ma być kciuk, przerabiamy ilość oczek równą połowie obwodu kciuka inną, kontrastową włóczką. Kończymy rękawiczkę, wypruwamy kontrastową włóczkę i uwolnione żywe oczka łapiemy na druty.

Kciuk nr 2 - z klinem.
Szkorbut, szkorbut!
Odmiana 1, którą zastosowałam ostatnio w pasiastych mitenkach, z wyraźnym szwem oddzielającym klin od reszty rękawiczki:
Na początku okrążenia wyznaczamy markerami oczko początkowe klina. Dodajemy po obu stronach po 1 oczku w co drugim okrążeniu - bezpośrednio przy markerze, po pierwszym, przed drugim.
O, tu ładnie widać kształt:
 
Wydaje mi się, że to najpowszechniejsza metoda wyrabiania klina pod kciuk.
Odmiana 2 - odkryłam ją właśnie teraz, dziergając Wood Elves Gloves.
Różni się ona od poprzedniej tym, że dodajemy oczka bezpośrednio przy środkowym, oznaczonym początkowo markerami - nie ma szwów oddzielających kciuk od reszty, jest jeden, centralny przez środek kciuka.
Kciuk jest wyjątkowej urody, łańcuszek wygląda jak z oczek podnoszonych, przez dodawanie oczek obok siebie w co drugim okrążeniu.
Kciuki fantazyjne. Tu przepisów nie podaję, tylko zdjęcia i linki do wzorów, kto zechce, ten zgłębi :)
1. Poprzeczny:
2. Gwiaździsty.
3. Rozstępujący.
4. Gałązkowy.
5. Koliste.

 
6. Robiony od góry o.O
Podrzucicie mi jeszcze jakieś metody na kciuki?

Wszystkim lubiącym instrukcje filmowe polecam wpisanie w jutuba THUMB GUSSET.
Lucy, ja przeważnie nie patrzę na robótkę, czuję palcami, czy oczko ma być prawe czy lewe. Skupiam się przy ażurach czy krzyżowaniu warkoczy :)
Zapomniana Pracownio, no przecież palce są najprzyjemniejsze :) Przyrastają błyskawicznie :) W tych elfowych rękawiczkach sa bardzo porządnie rozpisane :)


6 komentarzy :

Lucy eM Ko pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Nie wiedzialam, ze jest tyle kciuków!
Ja robie moje na krawedziach 4 i 1 druta, przed i po czterech ostatnich i pierwszych oczek dodaje w co drugim rzedzie po jednym oczku, w sumie 5 na kazdym drucie, po czym odlaczam kciuk- powstaje otwór- nad nim nabieram te 8 oczek, i znowu w co drugim rzedzie redukuje, az mam te sama liczbe oczek, która mialam na poczatku. Na zdjeciach mojego blogu dosyc wyraznie to widac.

Lucy eM Ko pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

... i oczywiscie, zbieram potem te stojace oczka plus nabieram nowe, i robie róznej wysokosci kciuk :D

Renik pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Ależ wariacji na temat kciuka! Nie przypuszczałam, że można na tyle sposobów. Gwiaździsty bardzo mi się spodobał. :-) Jak kiedyś nie będę sobie radzić z rękawiczkami, to już wiem, gdzie szukać porad. :-)

Kasia J. pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Wspaniale przedstawiłaś sposoby wyrabiania kciuków w rękawiczkach i mitenkach :-) Dziękuję za nie, bo wiele sposobów nie znałam :-)
Pozdrawiam serdecznie.

Deilephila pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Az tyle tego jest?? Matulku... Kiedy ja znajdę czas, żeby to wszystko wypróbowac. Ja juz raczkuję w tym temacie, czas na pierwsze kroki ;) Dziękuję

knitolog w podróży pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Bardzo dziękuję za ten post:) Właśnie się zastanawiałam jak ładnie zrobić miejsce na kciuk w mitenkach (bo w poprzednich to szału nie było) i trafiłam na takie kompendium wiedzy.
Pozdrawiam :)

Step 7: Then click on the save template.