wtorek, 7 września 2010

Jak zrobić dobre zdjęcie

Moja siostra, jak wiecie, zajmuje się fotografią - i znalazła coś wspaniałego, co powinno wszystkim dziergaczkom pomóc w robieniu Dobrych Zdjęć :)
Wrzucam zatem anglojęzyczną szkółkę, tłumaczenie i kod do wstawienia na swoje blogi :)


Robienie dobrych zdjęć
Szkółka dla dziergaczy i dziergaczek oraz wszystkich, którym się przyda.
Ten tutorial obejmuje 7 podstawowych, a co za tym idzie, niezwykle ważnych elementów robienia zdjęć waszych wyrobów, bez względu na to, czy są to ubrania, dodatki czy zupełne drobiażdżki. Jakość zdjęcia może naprawdę odmienić sposób, w jaki ludzie widzą Twoje wyroby. Chcesz przecież, by Twoje zdjęcie oddawało zarówno urodę, jak i zastosowanie Twojej pracy. Zwróć uwagę na to, że tutorial zakłada, ze potrafisz obsłużyć w stopniu podstawowym swój aparat oraz że dysponujesz podstawowym oprogramowaniem do obróbki zdjęć (Photoshop, Gimp, Picasa itp.) Zaczynamy więc od podstaw, by w dalszej części szkółki pokazać, jak jeszcze lepiej wyeksponować swoje robótki.

1. Ostrość: Może to oczywiste, ale trzeba to powiedzieć. Zawsze ostre zdjęcie jest lepsze od nieostrego. Niewiele więcej wysiłku wymaga upewnienie się, że zdjęcie ma dobrą ostrość. Często przydaje się w tym temacie tryb makro.
2. Oświetlenie: Nie używaj lampy błyskowej, chyba, ze nie masz innego wyjścia. Jeśli tylko znajdziesz światło lub możesz doświetlić obiekt sztucznie, zrób to. Lampa błyskowa daje bardzo ostre światło i zniekształca kolory. Zwróć też uwagę, skąd dochodzi światło by uniknąć niepożądanych głębokich cieni. Oczywiście lekkie cienie są konieczne, by nasz obiekt nie stracił swojej trójwymiarowości.
3. Kąt: Kąt zależy od fotografowanego obiektu, i zdecydowanie robi wielką różnicę. Wypróbuj ujęcia inne niż na wprost, ale nie rezygnuj z detali.
4. Umiejscowienie: Kolejna kwestia zależąca od obiektu. Fragmenty odzieży zawsze dobrze jest pokazywać na modelu lub manekinie, warto też pokazać, jak na ludziu wygląda torba czy torebka. Szaliki ładnie wyglądają na czymś udrapowane. Dlatego nie rzucaj robótki na podłogę i nie strzelaj fotki na "aby aby".
5. Wiele ujęć: Przydaje się zwłaszcza przy prezentacji obiektów trójwymiarowych, jak na przykład pluszaczki, ale sprawdza się też przy innych obiektach. Zrób zdjęcia pod różnym kątem i/lub w różnym ułożeniu fotografowanego obiektu. Jeśli robisz zdjęcie większego obiektu o skomplikowanym wzorze, zrób także jego zbliżenie, a nie tylko zdjęcie całego wyrobu.
6. Tło: Oznacza zarówno obiekty znajdujące się za fotografowanym obiektem, jak i kolory i wzory, których chcesz użyć w kompilacji różnych ujęć swojej robótki. Tło nie może rozpraszać wzroku i odciągać go od zasadniczego obiektu. Upewnij się, że tło nie gryzie się z obiektem ani ze nie jest od niego wyrazistsze, ale także czy obiekt się z tłem nie zlewa. Jeśli fotografujesz jakiś prześwitujący, koronkowy wyrób, użyj tła w wyraziście kontrastującym kolorze, by uwydatnić ażur.
7. Prezentacja: Inaczej - osobowość! Wykorzystaj powyższe rady, by Twoja prezentacja robótki była naprawdę interesująca! Tu możesz zaangażować swoje zdolności artystyczne. Doklej pluszakowi komiksowy dymek z fajnym tekstem, modela umieść w jakiejś scenerii. Podejdź do sprawy twórczo i baw się dobrze.

Mam nadzieję, że ten tutorial pomógł Ci i że niedługo zaczną się pojawiać świetne zdjęcia Twoich wyrobów :)

Mareju, woda opada na szczęście. Olga zbulwersowana, ze nie ma jeszcze takiego zimna, żeby czapkę nosić ;)
Bean, dzięki, ta włoczka jest genialna :)

8 komentarzy :

tkaitka pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

I teraz już wszyscy wiedzą, dlaczego zawodowy fotograf "pstryka" i "pstryka".A później ze 100 zdjęć wybiera 5, góra 10 fotek.On wie, co robi. To fotografowanie pod różnym kątem jest także ważne, gdy robótka jest wykonana wzorem skrukturalnym. To moje niedawne odkrycie.Pod jednym kątek wzór widać, a pod innym wcale.
W dzisiejszej Gazecie Prawnej jest program do zdjęć. Warto go mieć?

Truscaveczka pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Tkaitko, ja nie używam windowsa, programu w ręku nie miałam (podejrzewam, ze to coś jak pikasa) - ale dla mnie numero uno jest GIMP - darmowy, z mnóstwem funkcji, wciąż ulepszany i ze sporym wsparciem uzytkownika - mają stronę http://www.gimpuj.info/ gdzie są tutoriale, porady, filtry, pędzle... No wszystko :)

tkaitka pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Obawiam się, że jeszcze do tego nie dorosłam...

bean pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Fajny kursik.
Skorzystałam z kodu i wrzuciłam na bloga :)
Pozdrawiam cieplutko.

artesanka pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Dzięki za kurs. Niby większość tego wiadomo, ale zebranie w jedną calość zawsze pomaga w osiągnięciu lepszych efektów.
Dla mnie największym problemem jest dobre oświetlenie :(
...pozdrawiam...

evejank.blogspot.com pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Bardzo fajne i przydatne porady

Zakątek pełen barw u Eli pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

Fajne i przydatne porady. Kursik wrzuciłam na swego bloga. Pozdrawiam:)

dom za końcem świata pisze... Best Blogger Tips Odpowiedz Best Blogger Templates

popieram, gimp ma ogromne możliwości. Chyba nie starczy mi życia, żeby poznać wszystkie :).

Step 7: Then click on the save template.