Metoda niezbyt elastyczna, zwarta. Nienajlepsza do ściągaczy (w skarpetkach, czapkach czy swetrach), ponieważ bywa, że rozciąga się i już nigdy nie wraca do właściwej formy. Doskonale nadaje się tam, gdzie dzianina mniej pracuje (szaliki itp.)
Ja osobiście nauczona byłam zaczynać od zawiązanej na włóczce pętelki, ale widzę na filmach na youtube, że można bez niej się obejść.
2. Metoda dziergana (Knitted CO)
Bardzo ją lubię - nie deformuje się, nie jest przesadnie elastyczna, ale i nie sztywna. No i nie wymaga planowania, ile też zostawić "ogona" - jak w przypadku metody kciukowej.
3. Metoda ściągaczowa (Tubular CO)
Metoda jest genialna - w ściągaczu po prostu nie ma rzędu początkowego, który mógłby być za mało rozciągliwy - dzięki tej metodzie ściągacz żyje własnym życiem.
4. Metoda magiczna Judy (Judy's Magical CO)
Ge-nial-na! Dla mnie jedyna jeśli idzie o nabieranie oczek np. na palce skarpetek. Robi się to prosto, a w robocie wygląda idealnie, jakby to nie był początek ;)
5. Metoda niemiecka przekręcana (German Twisted CO)
Rewelacja, jeśli idzie o robótkę ściegiem francuskim - nie dość, że brzeg jest elastyczny, to jeszcze takie nabieranie oczek udaje pierwszy rządek oczek prawych.
6. Metoda prowizoryczna (Provisional CO)
Tu również brzeg znika, metoda bardzo elastyczna, brzeg ładnie pracuje.
7. Metoda sznureczkowa (Cable CO)
Bardzo podobna do metody dzierganej. Osobiście uważam, że tą techniką tworzymy najładniekszy, nieco dekoracyjny brzeg, przypominający skręcony sznureczek.
8. Metoda włoska (Italian CO)
Jest to tak naprawdę metoda ściągaczowa (Tubular CO), ale robiona bez dodatkowej nitki.
9. Metoda sznureczkowa ściągaczowa (Cable Rib CO)
Jej niewątpliwą zaletą jest to, że brzeg ściągacza od razu układa się właściwie i nie ma tu usztywniającego brzegu.
10. Metoda pętelkowa (Loop CO)
Nie lubię jej, brzeg się rozciąga. Może jednak ma jakieś nieznane mi, tajemnicze zastosowanie?
11. Metoda szydełkowa (Crochet CO)
Tej metody jeszcze nie stosowałam, ale wygląda bardzo efektownie, na brzegu powstaje uroczy łańcuszek.
12. Metoda owijana (Middle East Wrapped CO, Turkish CO)
Nadaje się na początek skarpetek czy rękawiczek robionych od czubka.
Mam nadzieję, że ta kolekcja Wam się przyda. Pomysł zrodził się, gdy w opisie jakiejś czapki trafiłam na metodę niemiecką przekręcaną i ucząc się jej, zaczęłam sie zastanawiać, ile technik znam.
*CO = Cast On - nabieranie oczek.
Dziękuję za miłe słowa pod adresem ostatnich uszytków. Coś tam dziergam i dłubię dalej, ale dopiero w drugiej połowie miesiąca będę miała więcej czasu.
Jeśli chodzi o pytanie dotyczące usuwania ramki i cienia w pasku bocznym - moim zdaniem mój kod powinien zadziałać na całość bloga. Nie udało mi się znaleźć specjalnego kodu dla samego sidebaru. Jeśli jednak tak się nie stało, poszukajcie w kodzie HTML określeń takich jak "box-shadow" i sprawdźcie, czy stoi przy nich cyfra 0 (wyłączająca funkcję), czy 1 (włączająca).
19 komentarzy :
Super post.
Dziękuję. Ola.
Dziękuję i wszystkie przetestuję-
jesteś KOCHANA że nas dokształcasz.
Człowiek uczy się całe życie i nigdy mało a Twoje posty są bardzo pomocne ,wszystkie,!!!!!
Pozdrawiam mila
Wspaniale !
Wielkie dzięki :)
Mania
fenomenalny post! dzięki wielkie! :-)
miałaś świetny pomysł z tym wpisem :) na pewno się przyda, dziękuję :)
Nie miałam pojęcia że tych metod aż tyle jest.Dzięki za podpowiedź,z pewnością się przyda:))
Z całego serca dziękuję :-) Wspaniały pomysł - z przyjemnością skorzystam :-)
Pozdrawiam serdecznie.
Toż to istna kopalnia wiedzy! Wprost nie oceniona , serdecznie dziękuję, nawet nie byłam świadoma istnienia tylu różnych metod nabierania oczek, teraz będą w jednym miejscu:)))
Oj, na pewno będę wracać do tego posta ;) przede wszystkim godny wielbienia jest komentarz do każdej metody - niby już większość kojarzę ale fajnie wiedzieć, które nabieranie lepsze jest na ściągacz, które na skarpetki a które na dekolt :) ogromnie dziękuję i pozdrawiam :)
Metoda pętelkowa nadaje się wszędzie tam, gdzie trzeba robioną już dzianinę poszerzyć o kilka oczek w jednym rzędzie, najczęściej przy wyrabianiu podkrojów pachy lub nabierania dodatkowych oczek na rękaw w raglanie. Tak poza tym chyba tylko do jakiejś dzianiny artystycznej, gdzie rozciąganie i rolowanie jest pożądane.
Natomiast metoda szydełkowa o ile pamiętam daje niezbyt rozciągliwy brzeg.
Dziękuję i ja ! Pozdrawiam:)
Prawdziwa skarbnica wiedzy! German Twisted CO już wypróbowałam, bo przed chwilą narzuciłam oczka na szalik, który w całości będzie przerabiany francuzem. Dziękuję ogromnie! :)
Swoją drogą, to nawet nie wiedziałam, że aż tyle sposobów istnieje...
Bardzo pomocne zestawienie - pozwoliłam sobie udostępnić wpis na mojej stronie fb. Mam nadzieję że mogę? ;-) A! nie znalazła w zestawieniu 'krzyżowego nabierania oczek' (swoją droga jak na metoda nazywa się po angielsku?)
Pozdrawiam!
ostatnio jestem szydełkowa, jednak z wielką przyjemnością przypomniałam sobie o drutach ,potrzebna jest taka aktywność ,dziękuję. Felicja
Bardzo przepraszam, że piszę pod postem którego w ogóle ten komentarz nie dotyczy. Dotyczy on Pani posta, ale tego - http://truscaveczka.blogspot.com/2013/05/jak-zrobic-wasny-nagowek-na-blog-bez.html . Chciałam się zapytać, czy po kliknięciu na 'Ducks in a Row' można wybrać opcję tylko JEDNEGO zdjęcia?
Bardzo fajny, bardzo przydatny i ładnie prowadzony blog, bardzo mi Pani pomogła z nagłówkiem do bloga, Będę zaglądać :)
Super post .
Z tego bloga mnóstwa rzeczy się nauczyłam.
I ciągle się uczę ...
Ale przydatny post! :) Wszystko w jednym miejscu, dziękuję!
Filmik do 3 metody nabierania oczek nie jest taki jasny, przynajmniej dla mnie, bo nie mowie po angielsku, a poza tym pokaz tez nie jest taki jasny. Bardzo jasna jest natomiast prezentacja na: https://www.youtube.com/watch?v=gFT1rbPV9UI i wcale nie przeszkadza nieznajomosc angielskiego. Do tego nie uzywa sie nitki pomocniczej, tylko te sama, ktora sie dalej dzierga.
Dziekuje bardzo za takie wszechstronne pokazanie tak prostej wydawaloby sie operacji: nabieranie oczek i rozpoczecie robotki. Sporo skorzystalam i pewnie jeszcze nieraz to sie zdarzy. Pozdrawiam. Grazyna
Bardzo fajnie poprowadzone i przedstawione porady i w sumie nie tylko dla osób początkujących i zaczynających swoją przygodę z szydełkowaniem czy robieniem na drutach. Ja bardzo chętnie ostatnio robię wszystko z włoczki z alpaki https://alewloczka.pl/pl/c/Wloczki-z-alpaki/2 i wszystkie prace co powstają to właśnie są z wykorzystaniem tej włóczki.
Prześlij komentarz